Thermore designades ursprungligen för kläder och miniatyrer. Den är exceptionellt mångsidig och kan användas framgångsrikt där låg loft och stabilitet behövs eller föredras.
Thermore är tillverkad av 100 % polyester och är ytbehandlad med vår egen unika process, vilket skapar en polyestervadd som garanterat inte skaver eller migrerar. Thermores patenterade process tillverkas och distribueras exklusivt i USA av Hobbs Bonded Fibers.
Denna vadd är utmärkt för hand- eller maskinquiltning och fungerar bra med ljusa och mörka tyger. Du kan tryggt maskintvätta, handtvätta eller kemtvätta ditt projekt. Den kan quiltas med upp till 23 cm mellanrum och krymper inte.
Vi rekommenderar att quiltmakaren lägger lite tid på att lära sig om den här produkten innan den används i ett större projekt. Gör prover med vadden för att se hur den tvättas och hur den sys, både för hand och i maskin, så att du kan få det utseende du vill ha i ditt slutliga projekt.
Tillverkad av: 100 % polyester
Ej nålstansad
Ej med lim
Innehåller inte tygväv
Mellanrum mellan stygn: Upp till 23 cm
Tvätt-/torkinstruktioner: Följ tygets rekommendationer.